Tartalomhoz ugrás
Munkavizsga szabályzat
északi típusú vadászkutya fajták (lajkák) részére

I. Általános rendelkezések:
A lajkák magyarországi elsődleges felhasználási területe a vaddisznó vadászata.A vizsgát lekerített disznóskertben kell tartani. A kertnek lehetőleg rendelkeznie kell dagonyázóval és magaslessel. A disznót a verseny megkezdése előtt legalább 1 órával a kertbe kell engedni, jó, ha több van együtt.

A vizsgán párosok is indulhatnak, amelyeket együtt képeztek vadászatra. A szabályok ugyanazok, mint az egyedül dolgozó kutyák részére, de a munkavizsga bizonyítványon fel kell tüntetni, hogy az páros munkát értékel, és mind a két kutya nevét és adatait szerepeltetni kell.

II. A feladatok leírása:
A munka két részből áll.

1 Csapa követése, fegyelem.
Lehetőleg szálerdőben egy bíró húzzon egy 100 lépés hosszú vonszalékot friss vaddisznó lábbal.
A vezető lajkáját hosszú vezetéken vezesse a csapa indulási helyéhez. Legmagasabbra értékelendő, ha a kutya önállóan megkeresi a csapa kezdetét és kidolgozza a nyomot. Közben kb. 10 m távolságról sörétes fegyverrel egy lövést kell leadni. A kutya a lövésre felfigyelhet, de folytatnia kell a munkát.
A csapa kidolgozása után, nyílt területen a kutyát vezetője szabadon engedi. 10-20 méter megtétele után a bíró utasítása szerinti irányba elfordul. A kutyának figyelnie és követnie kell vezetőjét. Újabb 10-20 m megtétele után a vezető magához hívja és pórázra veszi lajkáját.

2. Vaddisznó hajtás és állítás
A vezető a kutyáját (kutyáit) pórázon vezeti a bíróig, majd a kutyát (kutyákat) bírói utasításra a nyakörv (nyakörvek) leoldásával, vezényszóval szabadon engedi. Ha a kutya visszatér vezetőjéhez még kétszer újra indítható, harmadszori visszatérés esetén KIZÁRÁS-ra kerül.
Amikor a kutya megtalálja a disznót, azt azonnal és agresszívan támadnia kell. Kényszerítse a disznót helyben maradásra, meggátolva annak elmenekülését. Disznó vadászaton a lajka hangjának erősnek és jól hallhatónak kell lenni. A lajkának a disznót fogni, beharapni kellene. Ennek hiánya jelenleg még nem hiba, de törekedni kell arra, hogy ez az ősi ösztön újra előtérbe kerüljön. Amelyik kutya harapja a disznót az prémium pontot kap. A lajka támadja a disznót a fejénél, és hátulról. A kutyának legalább 5 percig kell állítania a disznót.

III.  Értékelés:
A. A lajka disznóhajtó munkája értékelési szempontjai:
  • Vad találási képesség: A lajkák a szaglásukon kívül a látásukat és hallásukat is használják a vad gyors megtalálásában és állításában.
  • A vad csapájának megkeresése, viselkedés a vad csapáján: a lajka magabiztosan és gyorsan találja meg és kövesse a vad nyomát. Mutasson rámenősséget az első perctől kezdve, amikor megérzi a disznó nyomát.
  • Bátorság, a vad állításának módja: a lajka legyen magabiztos és aktív, amikor megtalálja a vaddisznót, azonnal, nagy támadókedvvel állítsa azt, fogjon rá (harapjon be) a disznóra és kényszerítse egy helyben forgásra. A jól dolgozó lajka legyen kezdeményező a disznóval szemben, végig uralnia kell a helyzetet.
  • Párban dolgozó lajkák esetében mindkét kutya dolgozzon egyenrangúan, ha a disznó támadja az egyiket, a másik indítson ellentámadást, hogy megzavarja a disznót.
  • Rámenősség és kitartás szükséges az állítás során, hogy meg tudja akadályozni a disznót a menekülésben.
  • Ügyesség a disznóval szemben, hogy el tudja kerülni a sérüléseket
  • Céltudatosság, gyorsaság a vad felkutatásában: a lajka hangadás nélkül követi a csapát, gyorsan űzi és hangosan ugat, amint sikerült megállítania.
  • Támadó hang minősége: legyen tiszta, csengő és hangos.